Kıbrıslı Sendikalar’dan Ortak Basın Açıklaması

sendikalar

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

27.3.2014

DEV-İŞ ve PEO’nun çağrısı ile Kıbrıs’ta DSF (Dünya Sendikalar Federasyonu) Üyesi K/Rum ve K/Türk sendikalar PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS ve BES bu gün DEV-İŞ merkezinde bir araya geldiler. 1 Mayıs 2014 işçilerin Uluslar arası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü etkinliği yanında, Kıbrıs Sorunundaki yeni süreç ve Kıbrıs’ın her iki yakasında da çalışanlara dayatılan Neo Liberal politikaların sonuçları değerlendirildi.

Kıbrıs’ın Güneyinde AB Troykasının, Kıbrıs’ın Kuzeyinde ise Türkiye Hükümetinin çalışanların büyük mücadeleler sonucu elde ettikleri birçok kazanımı yok etmeye yönelik yaptıkları ekonomik dayatmalara karşı emekçilerin mücadelelerinin yükseltilmesi ve uluslar arası dayanışmanın artırılması gereği irdelendi.

Kıbrıs Sorununda başlayan yeni sürece nasıl katkı koyabileceğimiz değerlendirdik. Sendikalarımız, BM’nin ilgili kararlarında yer aldığı şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin ve tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı kalmaya devam etmektedirler.

Irkçılık ve Şovenizm Hastalıktır ve Panzehiri İnsan Sevgisidir, Barıştır.

Emekçilerin ve geniş halk kitlelerinin çıkarlarının ülkemizde bu çerçevede varılacak bir çözümde olduğu açıkca görülmektedir. Ancak diğer yandan, statükonun devamından beslenen ayrılıkcı küçük grupların şoven duygularla boş durmadığı ve gelinen aşamadan duydukları rahatsızlıkla provakasyonlara başladığı görülmektedir.

Bu çerçevede, dün Limasolda Sn. Mehmet Ali Talat’ın da konuşmacı olduğu Barışcı bir panele ırkcı ELAM örgütünün yaptığı saldırıyı şiddetle kınar ve bu eyleme katılıp gerginlik yaratanların mutlaka cezalandırılması talep ederiz.

Irkçılık ve Şovenizm bir hastalıktır ve şovenizmi yine şovenizmin beslendiğinin bilinci içinde herkesi sağduyuya davet ederiz. Irkçılığın ve Şovenizmin Panzehiri İnsan Sevgisi ve Barıştır. İşte bu bilinç içerisinde, hiç tereddüt etmeden Kıbrıs’ta Barış taleplerimizi yükseltmeli ve iki toplumlu etkinliklerimizi artırmalıyız.

1 MAYIS 2014’de (K/Türk-K/Rum) Lefkoşa’da Ortak Bir Miting

Sendikalarımız, bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra, yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Lefkoşa’da gerçekleşecek etkinliklerin bu çerçevede daha da önem kazandığının altını çizerek, 1 Mayıs 2014 mitinginin geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Başkent Lefkoşada 2 ayrı miting yerine, DEV-İŞ ve PEO önderliğinde Bir Tek Ortak Miting olarak gerçekleştirilebilmesi ile ilgili gerekli çalışmaları başlatma kararı almışlardır. Organizasyon için oluşturulan 1 Mayıs Komitesi PEO,DEV-İŞ, KTAMS,KTÖS, KTOEÖS ve BES’ten oluşup çalışmaları yarından itibaren başlatacaklardır.

Bu çerçevede, önümüzdeki günlerde diğer muhataplarımızla da bir araya gelerek 1 Mayıs 2014 mitinginin Lefkoşa’da ara bölgedeki Çetinkaya Sahasında (Taksim Sahası) yapılabilmesi için girişimler başlatılacaktır. Gerekli çalışmalar başlatılıp, kamuoyumuza önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklamalar yapılacaktır.

 

Mehmet Seyis DEV-İŞ Gn. Başkanı

Pambis Kyrıtsis PEO Gn Sekreteri

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: